Forbes: 10 најмоќни правници во светот за 2014

Автор: Justicia.mk
Прoчитана: 4652 пати
Датум на објава: 28/01/2014

Речиси секој што ќе стапне во внатрешноста на Правниот факултет е во потрага по соништа, во кои еден ден  неговиот/нејзиниот глас ќе претставува моќ на светската сцена, но за жал само неколку успеваат тие соништа и цели да ги остварат во реалност. Всушност, според најновите рангирања  за најмоќните луѓе во светот, според Форбс,  резултатите покажале дека само 10 правници во светот се навистина моќни.

 

Секоја година Форбс составува листа на највлијателни луѓе на планетава, а оваа година од 72 избрани лидери ( еден лидер на секои 100 милиони популација во светот) околу 14 проценти од оние кој влегоа во листата се правници или дипломирани студенти на Правниот факултет.

Овие лица имаат диплома по право, но не сите работат како адвокати. Еве 10 правници од последниот до првиот и краток опис за секој од нив. Доколку мислите дека сме пропуштиле некој, исправете не.

 

10. Алишер Усманов  - Се стекнал со диплома по меѓународно право на Московскиот државен институт за меѓународни односи. Тој е најбогатиот човек во Руција со неговата работа- железото и челикот. Усманов никогаш не практикувал право во животот.  Се гледа и зошто.

 

9. Џон Робертс – Судија на Врховниот суд во Соединетите Американски Држави, дипломирал на Харвард . Тој има голема улога во Врховниот суд со неговите конзервативни сфаќања.

 

8.Дмитриј Медведев – Актуелен руски премиер и поранешен претседател на Русија. Студирал право на Државниот универзитет во Ленинград (сега познат како државен универзитет Санкт-Петербург).

 

7. Бил Клинтон – Дипломирал на Правен факултет Јеил.Познат по тоа дека беше претседател на САД два мандати и по аферата со Моника Левински. Во моментот се занимава со филантропија и јавно говорење.

 

6.Енрике Пена Нието – Изучувал право на Универзитетот Панамерикана за да стане претседател на Мексико. Неговата цел е да го реши проблемот со продажбата на дрога во земјата, иако во моментот е задоволен и со поправање на даночниот систем во Мексико.

 

 5.Кристин Лагард – Единствената жена на листата на адвокати. Лагард дипломирала на Нантер Ла, Универзитет во Париз. Се стекнала со дипломи за Англиски јазик, трудово право и социјално право. Таа беше првата жена која била претседавач на Бејкер и МекКензи, а сега работи во Меѓународниот монетарен фонд.

 

4.Лојд Бланкфеин – Дипломирал на Харвард и е генерален директор на Голдман Сакс. Прво правел обрт на пари во Проскауер Роуз , а подоцна во Донован комфорт. Ако постои човек што добил правна диплома што вреди милиони, ова е човекот.

 

3.Ли Кегианг – По проучување на правото на Универзитетот во Пекинг, стана премиер на Кина. Тој е лојален на комунистичката партија , но се залага за економски либерализам. Овој човек ветува економски реформи кои земјата никогаш не ги видела порано.

 

2.Барак Обама – Дипломец на Харвард кој моментално е во својот втор мандат како претседател на САД. Иако е под оган за шпионирање и Законот за зравствена заштита, тој сеуште е претседател на САД.

 

1. Владимир Путин – Претседател на Русија, студирал право на Државниот универзитет во Санкт Петербург. Путин се фокусирал на меѓународното право. Форбс го става на прво место поради тоа што постојано ја покажува својата сила и моќ во Русија и во светот.