🔍Прочитај ја статијата

СЈО во Романија суди 1300 функционери за корупција

Автор: Justicia.mkПрегледано: 1406 патиОбјавено: 23/02/2017

Ковеси рече дека 3 министри, 17 пратеници, 16 судии и други функционери се меѓу обвиненијата на највисоко ниво што агенцијата ги поднесе минатата година....

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
🔍Прочитај ја статијата

Италијанскиот премиер Ренци, поразен на референдумот, ќе поднесе оставка

Автор: Justicia.mkПрегледано: 670 патиОбјавено: 05/12/2016

Со пеење и скандирања, противниците на референдумот за промена на Уставот на Италија излегоа на улиците во Рим за да ја прослават победата. Претходно премиерот Матео Ренци најави дека ќе поднесе оставка, со што третата најголема економија во Европска...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
🔍Прочитај ја статијата

Доналд Трамп - новиот претседател на Америка

Автор: Justicia.mkПрегледано: 960 патиОбјавено: 09/11/2016

Изборите во Америка и реакцијата на меѓународните медиуми...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
🔍Прочитај ја статијата

07-10/03/2016 Пленарна седница на Европарламентот

Автор: Justicia.mkПрегледано: 611 патиОбјавено: 08/03/2016

Европскиот парламент од 7 до 10 март одржува пленарна седница во Стразбур во рамките на која ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
🔍Прочитај ја статијата

24-25/02/2016 Пленарна седница на Европарламентот

Автор: Justicia.mkПрегледано: 643 патиОбјавено: 24/02/2016

Европскиот парламент денеска и утре во Брисел одржува пленарна седница, на која ќе се одржи дебата...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
🔍Прочитај ја статијата

Медведев: Русија е подготвена за дијалог со ЕУ и САД, но тие треба да го направат првиот чекор

Автор: Justicia.mkПрегледано: 589 патиОбјавено: 15/02/2016

Одлуката на Западот да стави крај на односите со Русија беше бесмислено, изјави рускиот премиер Дмитриј Медведев во интервју за телевизијата „Еуроњус”, пренесува ТАСС....

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
🔍Прочитај ја статијата

Мисија на НАТО против шверцерите на луѓе во Егејското море

Автор: Justicia.mkПрегледано: 465 патиОбјавено: 12/02/2016

НАТО ќе почне со подготовка на мисија во Егејското Море, меѓу Турција и Грција, за да помогне во спречување на шверцерите на луѓе кои превезуваат мигранти и бегалци, изјави денеска во Брисел секретарот за одбрана на САД, Ештон Картер....

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
🔍Прочитај ја статијата

САД и Русија се договорија: Една недела прекин на огнот во Сирија

Автор: Justicia.mkПрегледано: 533 патиОбјавено: 12/02/2016

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров објавија дека е постигнат договор за прекин на непријателствата на територијата на Сирија во период од една недела....

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
🔍Прочитај ја статијата

1-4/02/2016 Пленарна седница на Европарламентот

Автор: Justicia.mkПрегледано: 403 патиОбјавено: 02/02/2016

Европскиот парламент од 1 до 4 февруари одржува пленарна седница во Стразбур, во чиј фокус ќе биде...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
🔍Прочитај ја статијата

Предизбори во САД- навистина толку важни или можеби не?

Автор: Justicia.mkПрегледано: 631 патиОбјавено: 01/02/2016

Со предизборите во Ајова и во Њу Хемшир, во САД започнува жешката фаза во битката за Белата Куќа. И натаму е сѐ возможно, па дури и Доналд Трамп....

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
🔍Прочитај ја статијата

Европол: исчезнати 10 илјади деца мигранти

Автор: Justicia.mkПрегледано: 454 патиОбјавено: 01/02/2016

Европската агенција за полициска соработка Европол соопшти дека најмалку 10 илјади деца мигранти без придружба исчезнале откако биле регистрирани од властите во Европа во изминативе две години. ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ
🔍Прочитај ја статијата

Усвоен нацрт- закон за побрза депортација на мигрантите од Германија

Автор: Justicia.mkПрегледано: 480 патиОбјавено: 28/01/2016

Министерот за правда Мас изјави дека овој закон кој треба да го усвои Бундестагот е во интерес на стотина илјади мигарнти кои престојуваат во Германија. ...

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ